Melltartó vásárlás során gyakran találkozhatsz az előformázott kosár és szabott kosár kifejezésekkel. Ez először okozhat némi fejtörést, hiszen a legtöbbünk csak a méret és a funkció alapján választ melltartót, így például az alapján, hogy egy melltartó pántnélküli, merevítős vagy éppen push up-os.
Márpedig a kialakítás kritikus szempont lehet, ha a tökéletesen illeszkedő álomdarabot keressük. Most elmondjuk, hogy mi a különbség a szabott és az előformázott kosár között, valamint azt, hogy melyik melltartó fog rád a legjobban passzolni!
Szabott és előformázott: mi a különbség?
Minél nagyobb méretekkel rendelkezünk, annál inkább érdemes szem előtt tartani a kialakítást. A szabott és az előformázott kosár között számos különbség lehet megjelenésben, azonban a markáns eltérés a tervezés, jobban mondva a varrás tekintetében mutatkozik meg.
Az alább látható képeken bal oldalt egy szabott kosaras melltartó, míg jobb oldalt egy előformázott kosaras melltartó látható.
Az előformázott kosarat általában egyetlen egy anyagból alakítják ki, így nem igényel sok varrást az elkészítése, emiatt ez ideális típus szűk felsők vagy vékony blúzok alá is – legalábbis amennyiben a kosár felülete sima és nem díszített.
A szabott (vagy varrott) kosár ezzel szemben több különálló darabból épül fel, amelyeket erős varrással rögzítenek egymáshoz, így extra szilárdságot biztosítva az anyagnak. Az előformázott kosárral ellentétben a szabott kosár anyagát nem kell „megfeszíteni” annak érdekében, hogy a kívánt formát gyártás során kialakítsák, így tehát a végeredmény is egy masszívabb anyag lesz.
Kinek ideális a szabott kosár?
A szabott vagy varrott kosarak esetén a komplex kialakítás biztosítja azt, hogy számos különböző paraméternek megfeleljenek az ilyen típusú melltartó, attól függően, hogy milyen anyagokat használtak fel a készítés során. Egy varrott kosár állhat akár három vagy négy részből is, így lehetőséget biztosítva a különböző anyagok kombinálására.
A szabott kosaras melltartók sok esetben „full coverage” stílusúak, tehát a mell nagyobb részét fedik, így elkerülve azt, hogy a teltebb kebel kicsússzon a kosárból. Ez a kosártípus így nagy és extra nagy méretek esetén ideális, hiszen a rendkívül erős anyag és a több fedés kiemelkedő tartást és komfortot tesz lehetővé.
Tökéletes választás abban az esetben is, amikor a melleink már nem annyira feszesek, hiszen a varrott kosár sokszor úgy van kialakítva, hogy az alsó része erőteljesebben emelje a melleket, míg a felső rész kényelmes, puha érzetet keltsen.
A Daisy Dessous-nál valamennyi szabott kosaras darab háromsoros hátsó kapoccsal és extra vastag vállpánttal készül, így gondoskodva nem csak a megfelelő tartásról, de az ideális teherelosztásról is.
Mikor válasszak előformázott kosarat?
Röviden: akkor ha kisebb, átlagos vagy valamivel átlag feletti méretekkel rendelkezel. Ugyan az előformázott kosár (vagy más néven formakosaras melltartó) szintén ideális lehet nagyobb méretek esetén, itt a hangsúly nem feltétlenül az extrém tartáson van. Ami nem azt jelenti, hogy ne tartana a melltartó, pusztán azt, hogy a feltételezetten kisebb igénybevétel miatt nincs „extra óvintézkedés” – így extra anyag és varrások sem.
A varrott kosárral szemben az előformázott kosár nem rendelkezik erős, látványos varrásokkal, így ideális választás szűk ruhák és vékony blúzok alá is (kivéve, ha a kosár csipkével van díszítve). A Daisy Dessous kínálatában számtalan formakosaras típust megtalálsz, legyen szó akár push-up melltartóról, akár pántnélküli vagy légáteresztős modellről.
2. A mellkas körmérete
Ez a terület közvetlenül a mell alatt helyezkedik el, és ez az adat az, amely a melltartó esetén megadja a „számos” méretet (pl. 85/B esetén a 85 a centiméterben mért körméretet jelöli).
A mellkas körméretét a mell alatt kell mérni, vízszintesen – ez lesz ugyanis az a terület, ahol a melltartód alátámasztja majd a melleidet. Ehhez a mérőszalagot óvatosan vezesd át a kezek alatt, elöl pedig fogd össze szorosan (de ne mélyeszd bele túlzottan a bőrödbe). Ha megvan a centiméteres adat, akkor máris megvan a számos méreted is, illetve a további számításokhoz szükséges adat.
1. A mellbőség mérete
A mellbőség mérete pontosan a mellcsúcsnál mérendő, a mellbimbó vonalán. A mérőszalagot ehhez érdemes viszonylag lazán tartani, és nem belemélyeszteni a melleinkbe, hiszen ezzel csalóka eredményt kaphatunk. Fontos még arra is figyelni, hogy a mérőszalag a hátunkon is a mellbimbóval azonos vonalban legyen, hiszen így biztosíthatjuk csak, hogy a valós körméretet kapjuk meg.