Az állandó kérdés, amely mindannyiunkat foglalkoztat: tényleg jobb volna a pamut fehérnemű? Számos érv és ellenérv ütköztethető, javában mégis a személyes preferenciák azok, amelyek győzedelmeskednek – tények és tudomány ide vagy oda. Mégis most megkíséreljük megvizsgálni ezt a kérdést objektíven, szakmai szemmel.
Mítosz és valóság
Bár lehet, hogy kicsit úgy fog tűnni, hogy a saját termékeink ellen is beszélünk – jobban mondva a termékeink egy része ellen-, őszinték leszünk: az, hogy a pamut fehérnemű jobb választás volna… ez egy mítosz, de mint a legtöbb mítosznak, azért ennek is van némi valóságalapja. Lássuk hát, hogy miért!
A pamutról dióhéjban
A pamut egy rendkívül kényelmes, puha anyag, amelyet a gyapotnövény szálaiból készítenek. A ruhaiparban számtalan terméket gyártanak belőle, javában azokat a darabokat, amelyek közvetlenül a testünkkel érintkeznek, hiszen ez az anyag kiváló az érzékenyebb bőr számára is.
Na jó, de akkor miért nem készül minden fehérnemű pamutból?
Mert egy fehérnemű, kiváltképp egy melltartó számos paraméternek meg kell, hogy feleljen. Kényelmesnek kell lennie, stílusosnak, és nem utolsó sorban biztosítania kell a megfelelő tartást és a megfelelő rugalmasságot EGYSZERRE. Az a komplexitás, amelyet egy melltartónak magában kell hordoznia nem elégíthető ki pusztán a pamut anyaggal, hiszen a szintetikus szálakhoz képest ez kevésbé rugalmas, nyújtás után pedig nem igazán nyeri vissza eredeti formáját.
Nagy levegő…
És kifúj. A pamut egyik legnagyobb előnye az, hogy légáteresztő tulajdonságokkal rendelkezik. A rostokban lévő cellulóz ugyanis elvezeti a meleget a testből, ezért a pamut egyszerűen hűsítőbb viseletnek érződik, mint a többi anyag. Így ha pamut melltartót és pamut felsőt viselsz a melegebb napokon, akkor a bőröd könnyebben lélegzik, szemben azzal, ha mondjuk egy pamut melltartót és egy poliészter felsőt.
Persze, ez nem azt jelenti, hogy egy kiváló minőségű mikroszálas anyag ne bírhatna hasonló tulajdonságokkal, sőt! A Valery Big Spacer vagy az Elizabeth Spacer melltartóink például rendkívül specifikus tulajdonságokkal rendelkeznek: légáteresztő anyaguknak köszönhetően a melegebb napokon sem kell aggódnod, nem beszélve a kiemelkedő tartásról és az elsőrangú kényelemről.
100% pamut – létezik?
Bizonyára észrevetted, hogy a pamut melltartók között is kevés olyan van, amely 100% pamutból készülne. A díszesebb, romantikusabb darabok pedig szinte biztos, hogy ki vannak egészítve más anyaggal is, hiszen a pamutszál sima és egyszerű, így túl sok kreativitást nem enged – legalábbis, ha fehérneműről van szó. Ami tehát inkább lényeges a pamutot kedvelők számára, hogy a kosár, illetve alsónemű esetén a bélés ebből az anyagból készült-e. Hiszen lássuk be, ez az a két pont, amely a „legérzékenyebb részeinkkel” érintkezik.
Konklúzió
Jól látható, hogy az alsóneműk és a melltartók egy tetemes része pamutból készül, és sokan esküsznek erre az anyagra, ami nyilvánvalóan nem véletlen: természetes, kellemes viselet, amely jól szellőzik. Azonban arról, hogy a pamut fehérnemű jobb választásnak bizonyulna-e, úgy fogalmaznánk, hogy „attól függ, hogy”. Manapság már számos modern anyag elérhető a piacon, amelyek egyértelműen felveszik a versenyt a pamuttal valamennyi szempontból.
2. A mellkas körmérete
Ez a terület közvetlenül a mell alatt helyezkedik el, és ez az adat az, amely a melltartó esetén megadja a „számos” méretet (pl. 85/B esetén a 85 a centiméterben mért körméretet jelöli).
A mellkas körméretét a mell alatt kell mérni, vízszintesen – ez lesz ugyanis az a terület, ahol a melltartód alátámasztja majd a melleidet. Ehhez a mérőszalagot óvatosan vezesd át a kezek alatt, elöl pedig fogd össze szorosan (de ne mélyeszd bele túlzottan a bőrödbe). Ha megvan a centiméteres adat, akkor máris megvan a számos méreted is, illetve a további számításokhoz szükséges adat.
1. A mellbőség mérete
A mellbőség mérete pontosan a mellcsúcsnál mérendő, a mellbimbó vonalán. A mérőszalagot ehhez érdemes viszonylag lazán tartani, és nem belemélyeszteni a melleinkbe, hiszen ezzel csalóka eredményt kaphatunk. Fontos még arra is figyelni, hogy a mérőszalag a hátunkon is a mellbimbóval azonos vonalban legyen, hiszen így biztosíthatjuk csak, hogy a valós körméretet kapjuk meg.